SADAKA-İ FITIR

Sadaka-i Fıtır ne demektir, hükmü nedir?

Halk arasında fitre denilen sadaka-i fıtır, ramazan ayının sonuna yetişen ve asli ihtiyaçlardan başka, artıcı olma ve üzerinden bir yıl geçme şartı aramaksızın nisap miktarı mala sahip bulunan her Müslümanın vermesi vacip olan bir ibadettir.


Sadaka-i Fıtır, insan fıtratındaki yardımlaşma ve dayanışmanın bir gereği olarak insan bedeninin zekatı kabul edilmiştir. Bu neden le sadaka-i fıtra, ''Can sadakası'' veya ''Beden sadakası'' da denilmektedir. Diğer taraftan fitre, yoksulların ihtiyaçlarının giderilmesinde, bayram gününün neşesinden onların da istifade etmelerinde önemli bir rol oynar.


Kimler Sadaka-i Fıtır Vermekle Yükümlüdür?


Sadaka-i Fıtır, burcundan ve asli ihtiyaçlarından fazla olarak nisap miktarı mala sahip olan her Müslümana vaciptir. Bireyin sadaka-i fıtır ile mükellef olması için öngörülen zenginlik ölçüsü, zekatta aranan nisaptır. Ancak sadaka-i fıtırda, zekatta öngörülen, malın artıcı olması ve üzerinden 1 yıl geçmesi şartı aranmamaktadır.


Sadaka-i Fıtır Ne Zaman Verilir?


Sadaka-i Fıtır, Ramazan Bayramı'nın birinci günü tan yerinin ağırmasıyla vacip olmakla birlikte, ramazan ayı içinde de verilebilir. Hatta fakirlerin bayram ihtiyaçlarını karşılamaları için, bayramdan önce verilmesi daha iyidir. Ancak bayram sabahına kadar sadaka-i fıtır verilmemiş ise, bayram günlerinde ödenmesi gerekir. Zamanında ödenmeyip sonraya kalan fıtreler ise, mümkün olan ilk fırsatta ödenmelidir.


Sadaka-i Fıtır kimlere verilir, kimlere verilmez?


Sadaka-i fıtır, zekat verilebilecek kimselere verilir. Zekat verilmesi caiz olmayan kişilere  Sadaka-i fıtır da verilmez.
ALLAH'A EMANET OLUN... ES-SELAMUN ALEYKUM...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler...