CUMA SURESİ MEALİ

Medine'de inmiştir. 11 Ayettir.


1-) Göklerde ve yerde ne varsa hepsi Allah'ı tespih eder. Mülkün sahibi, noksanlıklardan münezzeh, mutlak galip, hüküm ve hikmet sahibidir.


2-) Kitapsız (ümmiler) arasından, kendilerine ayetlerini okuyan, onları arıtan, onlara Kitab'ı ve hikmeti öğreten bir peygamber gönderen O'dur. Onlar, daha önce, şüphesiz apaçık bir sapıklık içinde idiler.


3-) Onlardan başkalarına da -ki henüz onlara katılmamışlardır. Kitap ve hikmeti öğretmek üzere, Peygamberi gönderen O Allah güçlüdür. Hakim'dir.


4-) Bu, Allah'ın dilediğine verdiği lütfudur. Allah büyük lütuf sahibidir.


5-) Kendilerine Tevrat öğretildiği halde, onun gereğini yapmayanların durumu, sırtına kitap yüklenmiş merkebin durumu gibidir. Allah'ın ayetlerini yalanlayan kimselerin durumu ne kötüdür! Allah zalimleri doğru yola eriştirmez.


6-) Ey Muhammed! De ki: '' Ey Yahudiler! Bütün insanlar bir yana, yalnız kendinizin Allah'ın dostları olduğunuzu iddia ediyorsanız ve bunda samimi iseniz, ölümü dilesenize!''


7-) Yaptıklarından ötürü ölümü asla dileyemezler. Allah, zalimleri bilendir.


8-) De ki: ''Doğrusu kendisinden kaçtığınız ölüm mutlaka karşınıza çıkacaktır; sonra, görüleni de görülmeyeni de bilen Allah'a döndürüleceksiniz. O size işlediklerinizi haber verecektir.''


9-) Ey insanlar! Cuma günü namaz için ezan okunduğu zaman Allah'ı anmaya koşun; alım satımı bırakın; bilseniz, bu sizin için daha iyidir.


10-) Namaz bitince yeryüzüne yayılın; Allah'ın lütfundan rızık isteyin; Allah'ı çok anın ki saadete erişesiniz.


11-) Onlar bir ticaret veya eğlence gördükleri zaman, ona koşar ve seni ayakta bırakırlar. De ki: ''Allah katında olan nimet, eğlence ve ticaretten daha hayırlıdır.'' Allah rızık verenlerin en hayırlısıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler...