ECEL

Ecel bütün varlıkların yaşama süresine tekabül edilir. Bu şu manaya gelmektedir ki eceli gelen her varlık yaşama süresini doldurmuş ve yok olacaktır demektir. O yok oluş saati ne bir saat ileri ne de bir saat geri alınabilecektir.

Ayette: ''Ecelleri geldiği zaman ise, onlar ne bir saat geri kalabilirler, ne de önce geçebilirler.'' (Nahl suresi, ayet: 61)

Bu konuyla ilgili, bu konuyu aydınlatan diğer bir ayet:

Halbuki Allah, hiç bir kimseyi, eceli gelince, asla geri bırakmaz. Allah ne yaparsanız, hakkıyla haberdardır. (Münafıkun suresi, ayet: 11)


Bu demektir ki kişi muhakkak ecelinin geldiği vakit ölecektir. Kişi ne kadar çok daha da yaşayıp iyi amel etmek istese de eceli geldiği an Allah emanetini alacaktır. Bu hususta kul ne kadar yalvarırsa yalvarsın Allah vadini yerine getirip kulunun canını alacaktır. Allah'ın hükmü değişmez, değişmeyecektir de.


Anlayacağınız ecel geldi mi kaçış yok. O yüzden içinde bulunduğumuz anı en iyi şekilde değerlendirmeye koyulmalıyız.


''Ne olur Rabbim beni yine döndür de güzel ameller ve hareketlerde bulunayım'' demesi kendisine fayda sağlamaz. Bu konuda Allah ayette:

Nihayet onlardan her biri ölüm gelip çatınca (tekrar tekrar) şöyle diyecektir: ''Rabbim beni (dünyaya) geri gönder. ''Ta ki ben zayi ettiğim (ömrüm) mukabilinde iyi amel (ve hareket) de bulunayım. ''Hayır, hayır onun söylediği bu söz (hakikatte) boş laftan ibarettir. Önlerinde ise diriltilip kaldırılacakları güne kadar (kalmalarına mani) bir engel vardır.
 (Mü'minun suresi, ayet: 9,100)


Anlaşılacağı üzere ölüm geldiğinde insan biraz daha yaşamak için Rabbine yalvaracaktır. Rabbinin ona biraz daha ömür verip, iyilik yoluna harcamak isteyecektir. Ama bu isteği gerçekleşmeyecektir. O an hiçbir yalvarış ve yakarış eceli gelen kişiye fayda sağlamaz. Allah mutlaka vâdini yerine getirecektir. Eceli gelen kişi, baş ucunda bekleyen yakınlarının gözü önünde ruhunu vakti geldiğinde teslim edecektir. O an dünyanın en iyi doktorları dahi gelse o kişiyi kurtaramaz. En tesir edici ilaç dahi verilse o kişi kurtulamaz. Ancak eceli gelmemişse kurtulur. Ama eceli gelene fayda etmez.Sekaratta olan hastaya ''La ilahe illallah Muhammedun resulullah'' kelimesi sık sık telkin edilmelidir. Çünkü o an eceli gelen kişiye yapılacak en iyi fayda budur. Kişi bunu söylesin ki son nefesinde de iman üzerine gitsin diye.


Unutma ki değerli kardeşim yarın değil bu gün senin için önemli. Şu an içinde olduğun anı en iyi şekilde değerlendir. Ecel geldi mi değerli kardeşim Vallahi seni kimse kurtaramaz. Onun için içinde bulunduğun her günü Allah yolunda geçir. İşini yap ama Allah yolunda her şeyi yap. Unutma ölüm her gün kapımızda... Yazımı Peygamberimiz (SAV)'min bir hadisi ile bitiriyorum.


''En hayırlınız, ömrü en uzun, ameli en güzel olandır. (Hakim; Cabir (r.a.) den)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler...