GÜZEL AHLAK

Güzel ahlak, her insanda bulunması gereken bir durumdur. Ahlaklı olmak, iyi olmak gerekir. Allah mü'minin ahlaklı olanını sever. Ahlaklı insan güvenilirdir. Nitekim ahlak denilince akla gelen ilk isim şüphesiz ki Hz. Muhammed (SAV)'dir.


Ahlaklı olmak istiyorsak örnek almamız gereken kişi peygamber efendimizdir. Ayette Allah:

 ''Şüphesiz ki sen, en büyük bir ahlak üzerindesin. (Kalem Sûresi: 4. ayet) buyurmuştur. Bir hadisi şerifte Peygamberimiz:

''Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.'' buyurmuştur. Onun ahlakı Kur'an'dı. Kur'an'a göre yaşar ve amel ederdi. O insanların en hayırlısı idi. Kendimize bakmamız gerekir. Acaba ben ne kadar ahlak sahibiyim diye. Sonra da sahip olduğumuz ahlakı Peygamber efendimizin ahlakıyla karşılaştırmamız gerekir. Eğer Peygamber ahlakından bir nebze varsa sizde insanlığın hayırlısısınızdır. Kur'an bile Hz. Peygamber'i övüyorsa bizim onu örnek almamız gerekir. Güzel ahlaklı olmak, her alanda mükemmel bir insan olmak, Kur'an-ı anlamak hayata geçirmekten ve Peygamber'i örnek almaktan geçer.Ahlak sadece öğrenilmesi gereken bir şey değil. Öğrenildiği anda hayata geçirilmesi gereken bir durumdur. Bir şeyin iyi olduğunu bilmemizin yanında onu kendimize de yansıtmamız gerekir. Mesela Kur'an-ı okumak çok güzel bir şeydir. Fakat onu amel etmemek hiç de iyi bir durum değildir. Kur'an-ı okuyup anlamanın yanında hayatımıza da yansıtmamız gerekir. Kur'an ahlakı en güzel bir şekilde yaşamamız için en doğru yoldur.Ama ne yazık ki günümüzde ahlak bakımdan mükemmel olan insanlar maalesef yok denilecek kadar çok azaldı. Bunların hepsi Kur'an-ı okumamaktan, anlamamaktan ve peygamberimizi örnek almamaktan geçiyor maalesef. Biz insanlar bunun farkında değiliz. Halbuki Ku'ran-ı örnek alsaydık peygamberi örnek alsaydık dünya bugün ahlaksızlar yurduna dönmezdi. Ahlaklı olsaydık, adaletli olurduk.


Bunu düzeltmek günümüzde çok zor ama düzeltmek için mutlaka uğraş vermek gerekir. Kur'an-ı ve sünneti en iyi şekilde yaşamak gerekir. Namaz kılmak gerekir. Bu tür şeyler gerekir ki ahlaklı olalım diye bu tür şeyler gerekir ki kurtulalım diye... Unutmayalım ki iyi bir kul olmak, Allah'ın razı olduğu bir kul olmak için güzel ahlak şarttır...


Yazımı Hz. Aişe (r.a) validemizin bir sözüyle bitirmek istiyorum.

Sahabîlerin, Peygamberimizin ahlâkı hakkında bilgi almak istemeleri üzerine, Efendimizin hanımı Hz. Âişe şu cevabı vermişti:

"Siz Kur’an'ı okumuyor musunuz? Onun ahlâkı Kur’an'dı."... 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler...