İMANSIZ ÖLMEK HAKKINDA VAR OLAN HADİSLER

Şüphesiz ki imansız ölmek, ölen kişinin mahvoluşudur.

İmam Muslim'in Ebu Hureyre (r.a.) den rivayet ettiği hadislerde Allah Resulü şöyle buyurmuştur:

'Şüphesiz öyle adamlar var ki, uzun zaman cennet ehlinin amelini işler dururlar. Sonra onun ameli cehennem ehlinin ameli ile son bulup mühürlenir. Yine öyle adamlar vardır ki, uzun zaman ateş ehlinin amelini işler durur da, sonra (kendisini düzelterek) onun bu ameli cennet ehlinin ameli ile son bulup mühürlenir.''


Buhari'de ise merfu olarak rivayet edilen hadiste Allah Resulü:

''Hakikat öyle kullar vardır ki o cehennem ehlinin amelini işler durur. Halbuki o cennet ehlinden (olup sonunda) cennet ehlinin amellerini işleyecektir. Keza kişi cennet ehlinin amelini işler durur. Fakat o ateş ehlindendir. Ancak itibar (insanların ölümü sırasında) amellerin son buluşunadır.


Bu hadislerden anlaşılacağı üzere kişi  imanlı olsa dahi,  imanı gelgitlerden oluşuyorsa şeytan onu kandırabilir,  yahut mü'min gibi görünüp te iman etmemiş kimseler helak olacaklardır. Allah kulunun içindeki niyetini bilir. Eğer kulun niyeti Allah rızası ise şüphe yok ki o kul kazananlardan olacaktır. Eğer kulun niyeti Allah rızası değilse o kul kaybedenlerden olacaktır.


Bunun için kul mutlaka yaptığı her işten Allah rızasını gözetmelidir. Allah rızasını gözeterek işlerini yapmalıdır. Allah rızası için çalışmalı, ibadetini yapmalıdır. Allah dünya da kazanmış gibi görünüp te ahirette kaybedenlerden eylemesin... Amin... Unutmayın ki sıkıntısız bir ölüm Allah rızası için geçirilen bir ömürle elde edilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler...