AHİRETTE MÜFLİS OLANLAR

Kıyamet günü insanlar hesaba çekildikleri zaman bütün hak sahipleri haklarını alırlar.Alacaklı olan kimse borçlunun sevabından alır. 


Şayet borçlunun sevabı yok ise, alacağı kadar, alacaklının günahından borçlu sevabı yok ise, alacağı kadar, alacaklarının günahından borçlu olana verilir. Ebu Hureyre'den rivayet edilmiştir: Peygamber (SAV) buyuruyor ki:


-Biliyor musunuz, müflis kimdir? Ashab-ı Kiram:


- Bizce müflis, ey Allah'ın Resulü! Parası malı olmayandır, dedi. Bunun üzerine Resulü Ekrem (sav):


-Ümmetimden müflis, o kimsedir ki, kıyamet gününde namaz, oruç ve zekat ile gelir, fakat (bununla beraber) şuna söğmüş, şuna iftirada bulunmuş, şunun malını (haksız olarak) yemiş, bunun kanını dökmüş ve şunu döğmüş. Bundan dolayı onun hasenatından bütün hak sahiplerine verilir. Üzerinde olan haklar ödenmeden, sevapları tükenirse, hak sahiplerinin günahları o kimseye yükletilir ve sonra o kimse cehenneme atılır, buyurdu.Değerli kardeşlerim dünyada ben namaz kılıyorum, ben oruç tutuyorum, ben zekat veriyorum diye övünüp insanları hor görme. Onlara zülm etme. Yoksa Allah korusun ben dünyada kazandım deyip ahirette kaybeden müflislerden olma...!!!


ES-SELAMUN ALEYKUM...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler...