ASHAB-I YEMİN ASHAB-I ŞİMAL

Ashab-ı Yemin kitabı sağ tarafından verilenlere denir. Kıyamet günü mahşer alanında bu kimselerin yüzleri pırıl pırıl parlayacaktır. Bu kimselere taçlar giydirilir. Bu kimseler ait oldukları yere giderlerken, bu kimseleri görenler:


''Ey Rabbimiz, bunları bize arkadaş eyle.'' diye Allah'tan isterler. Bir araya geldikleri vaki hepsi de tahrip edilemeyecek bir sevinç ve mutluluk içinde olacaklardır.Kitapları solundan veya arka tarafından verilenlere ise Ashab-ı Şimal denir. Bunların yüzleri karadır. Başlarında ateşten taçlar vardır. Katrandan yapılmış elbiseleri vardır. Onlardan çok pis kokular meydana gelir ki, yanlarında kim bulunursa orada duramaz. Hatta kendileri gibi olan insanlar dahi şöyle derler.


''Ey Rabbimiz, bunlar bizim tarafımıza gelmesinler, bizimle arkadaş olmasınlar.'' derler.


Ashab-ı Şimal yaranları olanlar kafirlerin yanlarına vardıkları zaman:


''Siz de bizim gibi olacaksınız.'' derler. Hepsi birlikte tarifi mümkün olmayan bir korku, bir dehşet ve bir çaresizlik içinde olacaklardır. Ve azaba çekileceklerdir. Allah tarafından bir münadi azaplarının artırılması için şöyle nida edecektir:- Ey mahşer halkı!.. Bunlar iken, Cenab-ı Hakka ve peygamberlerine iman etmeyen, dünyada iken hayatlarını fısk ve fucür içinde geçiren kimselerdir.


Bu günün şerrinden Cenab-ı Hakka sığınırız. Hiç düşünmüyoruz ki o gün çetin olacak, o günün şerrinden korumak için ne gereklidir hepimiz biliyoruz ama yapmıyoruz. Ne kadar da acıdır böyle olmak. Bile bile kendimizi ateşe sürüklemek... Kısacası Allah'ın emirlerine uyup, yasaklarından kaçınalım. Peygamberin sünnetini yapalım. O zaman İNŞALLAH bizim için korku olmaz...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler...