CENNET NEDİR?

Cennet, akla gelen veya gelmeyen her türlü güzelliklerin toplandığı yerdir. Dünyadaki zevk ve lezzetlerin, cennettekilerin yanında hiç kıymeti yoktur. Cennette, oradakilerin istediği her türlü yiyecek ve içecek önlerine gelir.

 Koparmak, pişirmek gibi zahmetlere katlanmadan zahmet çekmeden dilediklerince yer ve içerler, çeşitli mücevherden yapılmış köşkler, her biri ayrı lezzette ırmaklar, leziz meyvelerle dolu ağaçlar, nefis bahçeler, harika manzaralar, kuşlar ve daha akla hayale gelmeyecek nice nimetlerden bol bol faydalanırlar. Huri ve gılman gibi cennet melekleri ile beraber olup, zevk ve lezzet içinde sonsuz olarak yaşarlar.


Bir kısım köşklerin içinde olanlar diledikleri yeri görür ve kendilerini istedikleri yere götürürler. İnsanlar, dünyada kaç yaşında vefat etmiş olursa olsunlar, cennette 33 yaşında olacaklardır. Hanımlar, kocaları ile ve İslam büyüklerini sevenlerde onlarla beraber olurlar. Cennete giren bir daha çıkarılamaz.


Cennetteki dereceler ve mükafatlar, herkesin ilmine, ibadetlerine ve dünyadaki yaşamlarına göre olacaktır. Sekiz cennet vardır.
CENNETİ ADN; derecesi ve nimetleri en yüksek olandır. Peygamber, Sıddıklar ve şehitler bu cennete girerler.
CENNETİ FİRDEVS; Diğerlerinden üstündür. Bahçeleri çoktur.
CENNETİ NAİM, CENNETİ HULD, CENNETÜL ME'VA, DARÜS-SELAM, DARÜL KARAR, DARÜL CELALDİR... 

SELAM VE DUA İLE ES-SELAMUN ALEYKUM...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler...