DİRİLİRKEN RUHLARIN BEDENLERİNE GİRMELERİ
İki sur arasındaki müddet geçtikten sonra mahlukatın tekrar dirilmesi için ikinci defa sura üfürülür. israfil'in ikinci defa sura üfürmesinden ruhlar, arıların kovandan çıkıp yayıldıkları gibi bulundukları yerden çıkıp yayılırlar ve yer ile gök arasında dururlar, orayı doldururlar.


Bunun üzerine Cenab-ı Hak ruhlara, ''İzzetim ve celalim hakkı için her ruh kendi cesedine girsin'', diye emir verir. Bu emir üzerine bütün ruhlar kendi cesetlerine derhal girerler. Tıpkı bir kimseyi yılan soktuğu zaman zehiri bütün cesedine yayıldığı gibi. Sonra gökten yağmur yağarak kabirler bir anda yarılır. İnsanlar, bitkilerin yerden nasıl çıktıkları gibi yerlerinden çıkarlar.İnsan ölüp toprağa verildiğinde kuyurk sokumundan başka heryeri çürür, ancak kuruk sokumu çürümez. İnsan kıyamet günü bu çürümeyen kısımdan tekrar meydana gelir. Ebu Hureyre'den rivayet edilen hadis-i şerifte Resulallah (sav) şöyle buyurmuştur ki:


-Adem oğlunun her tarafı toprakta çürür. Ancak kuyruk sokumu çürümez; Ondan yaratılmıştır, tekrar ondan dirilir.


Cenab-ı Hak Kuran-ı Kerim'de şöyle buyurmuştur:


-(Bir de ikinci defa) Sur'a üfürülmüştür. Ne baksınlar, kabirlerinden Rablerine doğru akın ediyorlar.


- Eyvah başımıza gelenlere!.. Kim kaldırdı bizi uyuduğumuz yerden? İşte bu, O Rahman'ın vaad buyurduğu (kıyamet)... Doğru imiş, o gönderilen Peygamberler'' derler.


-Başka değil, sadece bir tek sayha (sura son bir üfürülüş) olmuş. Derhal hepsi toplanmış, (hesap için) huzurumuza gelmişlerdir.


Değerli kardeşim o gün gelip çatmadan kendine bir düzen ver. Vallahi Allah'ın vaadi gerçektir, gerçekleşecektir. Düşün ve yolunu çiz Hak olan mı; yoksa batıl olan mı? Kararını ver. Hakkı seç ki üç günlük dünya için ebedi hayatın olan ahiret hayatın sana cehennem olmasın; CENNET OLSUN...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler...