DOĞRULUK VE DÜRÜSTLÜK

Andolsun ki Yusuf ve kardeşlerinde ibret almak isteyenler için ibretler vardır. Ayetiyle dürüstlüğün ve samimiyetin öneminden bahsedilir.

Doğruluk Allah'ın emrine ve koyduğu kurallara uygun bir yol izlemek ve insanların haklarına riayet etmek demektir. Bunun için insanın doğruyu benimsemesi gerekir.  Doğru olmak sadece yalan söylememek değildir. Doğruluktan kasıt imanda, amelde, söz söylemede, yaşantıda, iş hayatında, aile hayatında vs. dürüst olmak demektir.


Yaptığın işin hakkını vermek demektir doğruluk... Ayrıca doğruluk ve dürüstlük, İslam anlayışına göre imanın ayakta durması için olması gereken en önemli erdemlerdir. Resullullah (SAV) :

Ameller ancak niyetlere göre değerlendirilir. Herkesin ancak niyetine göre amelinin karşılığı vardır. Hadisiyle bir işi yapmaya niyetlendiğimizde dürüst olmamız gerektiğini aslında vurgulamıştır.

Hepimiz hata yapabiliriz. Hata yapmak insanın doğasında vardır. Ama önemli olan yaptığımız hatalardan pişman olmamız ve elimizden geldiğince bir daha o hataya düşmemek olmalı. Zaten hata insan hayatında hep vardır. Önemli olan yapılan hatalardan bir ders çıkarmaktır. Bir daha o hataya düşmemektir. Önemli olan her daim dürüst olmak doğru olmaktır.

Nitekim her gün namazda Fatiha suresini okurken Rabbimiz bizi doğru yola ilet. Ayetiyle zaten Allah'tan doğru olanı dürüst olan şeyi zaten talep ediyoruz. Hatalarımızdan zaten Allah'a sığınıyoruz. Bazen yaptığımız bir hata iyi sonuçlar da doğurabilir. Çünkü her hata insanı kötüye götürmez. Bazı hatalar insanı iyiliğe, doğruluğa, dürüstlüğe götürebilir. Yeter ki Allah yolunda doğru ve dürüst bir yaşam sürdürelim. Yeter ki Allah'a karşı samimi olalım...

Allah'ın selamı rahmeti ve bereketi hepinizin üzerine olsun... ES-SELAMUN ALEYKUM

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler...