DUA

Dua Allah'a karşı olan isteklerimizdir. Dua insan hayatının olmazsa olmazıdır. Allah kendisine dua eden müslümanları sever. Peki bu kadar değerli olan dua da şekil ve adab nasıl olmalı!!!


Değerli okurum dua ederken ilk önce Allah'a hamd ile başlamalı sonra peygambere salat etmeli ve daha sonra günahlarının bağışlanması temenni edilmelidir. Nitekim dua Allah'tan af dilemenin bir yoludur. Dua ederken istediğimiz, olmasını arzu ettiğimiz şeyin bize hayırlı olmasını dilemeliyiz. Ellerimizi açarak Allah'tan dilemeliyiz.Çünkü el açmak Allah'a muhtaç olduğumuzu gösterir. Derin bir saygı içerisinde içimizdekini kalpten inanarak dile getirmeliyiz. Allah'a en iyi şekilde hamd ederek, onun isimlerini kullanarak dua etmeliyiz. Bilhassa onun rahmetini simgeleyen isimlerine çok fazla dile getirmeliyiz. Mesela Rahman, Rahim, Vehhap isimleri gibi...İstediğimiz şey hayırlı değilse Allah bu duayı kabul etmez. Ama mutlaka mükafatını verir. Bazen olmadı falan deriz ve dua etmeyi bırakırız. Ama bu çok yanlıştır. Bil ki değerli okurum Allah'ın sana vereceği hiçbir şey kendisine ağır gelmez.


Sadece daha iyisini vereceği için ya da hayırlı olmadığı için duan kabul edilmez. Veyahut Allah bu duanın mükafatını ahirete bırakır. Öte yandan duanızı belli bir süre kabul etmeyerek belki de sabrınızı sınar.


Sana düşen şey değerli kardeşim duada ısrarcı olman. Sürekli istemendir. Allah kendisine dua edenleri sever. Dua mutlaka hayatımızda olmalı. Hem dünya saadeti için hem de ahiret saadeti için dua etmeliyiz.  Unutma ki Allah rahmeti ve bereketi bol olandır. Çok affedendir. Kimseye muhtaç değildir. Her şey ona muhtaçtır. Ona muhtaç olduğumuzu gösteren en önemli simgelerden biri de Allah'a karşı yapılan duadır...Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Yorumunuz için teşekkürler...