DÜNYA GAFLETİ

Cennetliklerin nimetin beyanı Kuran'da zikredilmiştir. O da meyveler, semiz kuşlar, kudret helvası, pişmiş kuşlar, bal, süt ve sayılmayacak sınıflardan oluşur. Nitekim Allah:


''Kendilerine ne zaman onlardan bir meyve, rızık olarak, yedirilirse (her defasında) bu daha önce (dünyada) bizim yediğimiz şeyler diyecekler ve o rızık (dünyadakine) benzer olarak kendilerine sunulacaktır.'' (El- Bakara Suresi, ayet:25)


Sevgili kardeşim cennet denilince insana ne kadar da hoş geliyor değil mi? Evet adı üstünde cennet işte. Bütün güzelliklerin olduğu, bol meyve ve etlerin olduğu cennet ne kadar da güzeldir. İçinde hiçbir zaman sıkıntı olmayan cennet insana ne kadar ferahlık veriyor.Cennet inanın kelimelerle cümlelerle tarif edilemez... Çünkü cennet o kadar muhteşem bir şeydir ki yeryüzündeki bütün güzellikleri toplasan, dünyanın yedi harikasını yan yana koysan, inan kardeşim cennetteki bir ağacın güzelliği kadar dahi güzel olamaz. Cennet ne güzeldir. Cennet, ebedi hayatın, ebedi mutluluğun adı olan cennet, insana ne kadar da hoş geliyor.


Ama ne yazık ki biz insanlar bunu bilmemize rağmen şu fani dünyanın etkisinde kalıp günümüzü gün edip ahireti unutuyoruz. Farkındayız ama takmıyoruz.


Ah benim kardeşim seni kadınlar, barlar, gece yerleri kurtaramayacak seni ancak namazın, orucun, zekatın, haccın, imanın kurtaracak. Üç günlük dünya için bu kadar muhteşem olan cenneti unutup üç günlük dünya için Allah'ın çetin azabı olan cehennem için kendine yer ayırıyorsun.Fark edemedin mi hala? Azrail her gün sana mesaj yolluyor. Her gün ölen insanlar sana mesaj değil mi, sana bir ders değil mi? Düşün kardeşim düşün; bu hayat boş, ne kadar eğlensende içine bir sıkıntı dokundu mu rahatsız oluyorsun. Mutlu olamıyorsun...


Ah be kardeşim! Farkında değilsin ki o sıkıntı Allah'tan geliyor sana. Sen uyan diye, içinde bulunduğun gafletten kurtul diye. Allah sana sıkıntı vererek gel diyor. Kulum gel dua et. Bana tövbe et diyor. Ama fark edemiyorsun. Bu dünya hayatın bitecek be kardeşim asıl hayat olan ahiret başlayacak ve sen uyanmamışsan bil ki çok çetin bir azap seni bekliyor.


Demek istediğim çok geç olmadan başla ibadetine, vaktin dolmadan tövbe et. Bil ki Allah kimseye sebepsiz yere azap etmez. Uyan cennetin için uyan. Allah için uyan. Bu dünya gafletinden kurtul.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler...