HZ. PEYGAMBERİN (S.A.V) SIRAT KÖPRÜSÜNÜ TARİFİ

Sevgili Peygamberimiz (SAV) Sırat köprüsünü açıklarken kendilerine, ''Ey Allah'ın Resulü! Köprü nedir?'' diye sordular. Bunun üzerine Hz. Peygamber (SAV):


 ''(Köprü) ayakların kayacağı bir yerdir.  Orada demirden çengeller, başı eğri demirler ve demirden dikenler vardır.'' buyurdular.İnsan dünyada iken, takva sahibi olup güzel ameller işler ve günahlardan kaçınırsa, bu kadar korkunç ve dehşetli olan Sırat köprüsünden hiçbir korku ve endişe duymadan rahatça geçer. Hatta Sırat köprüsünü geçtiğinden bile haberi olmayabilir. Bunlardan haberi olmadığı için, Sırat nerededir, Cehennem nerededir? diye meleklere sorabilir. Melekler de ona ''Cehennemi ve sıratı geçtin Cehennemin ateşi imanındaki nur ile söndüğü için onu bilmiyorsun.'' derler. Bu hususta Peygamber Efendimiz (SAV):Cehennem ateşi mü'mine şöyle der.'' Ey mümin! Üzerimden çabuk geç, senin nurun benim ateşimi söndürür.


Zikredildiği gibi herkes cehenneme uğrayacaktır. Çünkü Sırat köprüsü cehennemin üzerinde bulunuyor, bunun için oradan herkes cehenneme uğramak mecburiyetindedir.Ancak cehennemin ateşi ve diğer korkunç halleri mümin olmayanlara görünüp onları korku ve endişe içinde bırakacak ve azaplandıracaktır. Müminler ise, zikredildiği gibi, Sırat köprüsünden geçip geçmediklerinden bile haberi olmayacaktır.


Allah bizleri Sıratı geçen müminlerden kılsın... Amin...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler...