İMAN

İman ne kadar da gerekli. İman insanın sevinç hür, mutlu olma kaynağıdır. İman insanın Allah'a ulaşabilme yoludur. Ne kadar da gereklidir İMAN...


Ne kadar iyi olsan da, ne kader yardım sever olsan da bil ki kardeşim iman olmadan bunların hiçbir önemi yoktur. İstediğin kadar iyi ol iman olmadıktan sonra bil ki kurtuluşun yok. İman edeceksin tek yol bu. Allah'a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe, kaza ve kadere iman etmelisin. Ama iman ettim demekle değil. Kalpten samimi bir şekilde bunu dilin ile tasdik edeceksin.


İman ne kadar da güzeldir. Seni yaratana kalpten inanmak. Allah'ı imanlı ihlaslı bir şekilde sevmek... Ne kadar da güzeldir? Allah'a iman ediyorsan ve meleklerine, kitaplarına peygamberlerine, ahiret gününe, kaza ve kadere iman ediyorsan; bunlarla birlikte namaz, oruç, hac, zekatını veriyorsan; sadaka verdiğin zaman, verdiğin sadakayı sağ elle veriyorsan ve bunu sol el duymuyorsa bil ki kardeşim sen gerçekten müminsin. Ve bil ki senin için ahirette korku yoktur.


 Böyle insanlar yeryüzünde yok denilecek kadar azaldı. Artık insanlar sadaka verirken gösteriş yapıyor, namaz kılarken, zekat verirken gösteriş yapıyor her zaman. Soruyorum şimdi bunu yapan insanlara birine güzel görünmek için yaptığın bu ibadeti Allah için artık yap. Ona buna namaz kıldığını göstereceğine Allah'a göster. Eğer gösteriş içinde yaparsan bunun sana bir hayrı olmaz. Bil ki bu durumda sen Allah'ın hoşuna gitmeyen bir şey yapıyorsun. Bir nevi gizli şirk işliyorsun. Unutmayalım ki Allah yalnızca kendisiniz rızası için yapılan ibadetleri ve amelleri sever.  Bil ki o zaman sen kaybedenlerden olacaksın.


Bunların hepsi imanın tam olmamasından. İşte bunun için iman... Bazen insan ne kadar da gösteriş yapmayacağım dese de içinde hep gösteriş yapıyormuş gibi hisseder. Böyle hisseden insanlar, bunu iyi bilin ki bu da şeytanın oyunudur. Sizi ibadetten koparmak için, imanınızdan koparmak için bilin ki size böyle hissettirir. Dikkatli olun... Şeytan çok ama çok kurnazdır. En ufak açığınızı kollar her zaman. Ondan Allah' a sığının her zaman...Sağlam bir iman elde edinin o zaman bilin ki değerli kardeşlerim, sizin için korku yoktur. Sizin için ebedi mutluluk vardır. İman anca iman tek yol bu...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler...