İNSANLARIN MAHŞERE SEVKİ

Kesin olarak bilinmesi gerekir ki Allah bütün varlıkları kabirlerinden diriltip sonra onları hesaba çekmek ve mahkemelerinin görülmesi için mahşer yerine sevk edecektir. Allah bu konuda şöyle buyuruyor:


- (O gün) herkes beraberinde sürücü ve şahit (iki melek) bulunduğu halde, (mahşere) gelmiş bulunacaktır.

- O, bütün insanların bir arada toplanmış olacakları bir gündür. O, (istisnasız bütün mahlukatın) hazır olacakları bir gündür.


- O günde ki (Allah) O toplama günü için hepinizi bir araya getirecektir.O gün Allah'u Teala bütün mahlukatlara, '' Bugün mülk kimindir? diye hitap edecektir. Allah'u Teala'nın bu sorusuna hiçbir varlık cevap veremeyecek ve Allah kendi kendine cevap vererek, ''Mülk, Kahhar olan Allah'ındır'' buyuracaktır.

Bu hususu da Allah şöyle beyan buyuruyor Kur'an-ı Kerim'de:


- O günü, onlar (kabirlerinden dışarı) çıkarlar. Onların hal ve amellerinden hiçbir şey Allah'a gizli kalmaz. (Allah şöyle buyurur) : '' Kimin mülk bugün?'' (Hiçbir kimse buna cevap veremez ve yine Allah buyurur) : ''Mülk Kahhar olan Allah'ındır.''


Yine Allah buyuruyor ki:


- Yine göğün ve yerin, O'nun emriyle durması (kudretinin) alametlerindendir. Sonra (kıyamette) sizi (İsrafil lisanı ile) bir defa çağırdığı zaman hemen kabirden çıkacaksınız.


Ebu Hureyre (ra)'den rivayet edilen hadis-i şerifte Hz. Muhammed (SAV) kıyamet günü insanların haşrini şöyle beyan buyuruyor:

-İnsanlar (kıyamet günü) üç fırka olarak haşrolunur. (Birinci fırka) gelecek hayatı isteyen (geride bırakılan hayattan) nefret eden zümredir. (İkinci fırka da) İkisi bir deve üzerinde, üçü bir deve üzerinde, dördü bir deve üzerinde, onu bir deve üzerinde sevk olunurlar. Geride kalanları (ki, bu geride kalanlar üçüncü fırkayı teşkil ederler) bir ateş toplarlar. Onlar nerede istirahat ederlerse ateş de onlarla beraber bulunur. Ateş onların geceledikleri yerde geceler, sabahladıkları yerde sabahlar ve onların akşamladıkları yer de onlarla beraber akşamlar.

2 yorum:

  1. O GÜN HERŞEY DURACAK VE O GÜN BİZ KONUŞMASAK ELLER KONUŞACAK DİLLER KONUŞACAK O GÜN ÇOK HARİKA BİR GÜNDÜR VE O GÜN ADALET GERÇEK HAK TECELLİ EDECEK ETTİRECEK OLAN KİM TABİKİ YÜCE RABBİMDİR ALLAHIM DİLERİM O GÜN BÜTÜN MAZLUMLAR ZALİMLERDEN HESAP SORACAK VE HAK KAZANACAK TIR ...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kesinlikle o gün insana sadece ameli fayda edecektir...

      Sil

Yorumunuz için teşekkürler...