KIYAMET GÜNÜ İNSANLARA AMELLERİ ARZ OLUNUR


Kıyamet günü insanlara amelleri arz olunur. O gün ne yaptıysanız karşınıza çıkar. Hayır ise mükafat, şer ise ceza vardır o günde. O çetin gün, o en zor sınav soruların ancak amellerle cevaplandığı o gün ne zordur.


İbni Ebu Müleyke, Hz. Aişe (ra)'den rivayet etmiştir. Aişe, ben Resululllah (sav)'in şöyle buyurduğunu işittim dedi.


- Kim hesaba çekilir (soruşturulursa) helak olur (azab edilmiş olur). Aişe : ''Ya Resulullah Cena-ı Hak, ''O vakit amel kitabı sağ eline verilen kişiye gelince, o kolay bir hesap ile muhasebe edilecektir.'' buyuruyor dedim. Bunun üzerine Hz. Peygamber (AS) şöyle buyurdu:


-(Ey Aişe) bu (dediğin) arzdır. (Yoksa her kim ince hesaba çekilirse helak olur.) buyurdu.Arz'dan maksat, amelleri tartılmak üzere insanların mizana, yahut amellerin sahiplerine arz edilmesidir ki, Arz günündeki hesap, Ashab-ı Yemin denilen, said olanlar hakkında pek kolay geçeceği kesin delil olan ayet ile bilinmiştir. Kitapları sağ tarafına verilenler hesaba çekildikleri gün, mağfiretle müjdelenmiş ve amellerinin kendilerine arzında taksiratlarıyla beraber nail oldukları bütün nimetlere sahip olacaklardır. Kitabı soldan verilenler, bağışlanma olmayan hesaba çekilişleri çok ağır olacaktır. Sevaptan sayılan nice amellerin kabul olunmadığı hesaba çekilme esnasında açığa çıkacağından bu hesaba çekilme azap olur, yahut selamete erişilse de erişilene kadar çekilen hesap kendisine azap olur.


Ebu Hureyre Peygamberin şu hadisini bu konuyla ilgili rivayet ediyor:


-Kıyamet günü insanlar (amelleri) üç defa arz olunur. (ilk) iki arz, münakaşa ve özür dileme (ile geçen) dir. Üçüncü arz ise o esnada (amel) defterleri ellerde uçuşur. (İnsanların) kimisi (kitabını) sağ eliyle alır. Kimisi ise sol eliyle alır.Kıyamet günü mahlukat arasında hesap ve hüküm başladığı zaman, ilk önce hesaba çağırılacak olan kişi Hz. Peygamberlerdir. Ne ilginçtir değil mi? İnsanlığın en hayırlısı ilk önce hesaba çekilenler olacaktır. Peygamber diye daha sonradan hesaba çekilmeyeceklerdir. Peygamberlere kendilerine verilen risalet görevlerini tebliğ edip etmedikleri konusunda sorular sorulacaktır.

Ayeti kerime bunu işaret eder:

-Kendilerine (peygamber) gönderilenlere de mutlaka soracağız onlara gönderilen Peygamberlere de herhalde soracağız.


Ayeti Peygamberlerinde hesaba çekileceğini açıkça ifade ediyor. Bütün Peygamberler Allah'tan aldıklarını harfiyen insanlara tebliğ ettiklerini söyledikten sonra Allah ümmetleri bu sefer çağırır. Her bir ümmeti hesaba çeker. Ümmetlerden ilk hesaba çekilecek ümmet bizler yani Hz. Muhammed (AS)' mın ümmetidir.  Sonra diğer ümmetler hesaba çekilecektir. Mahşer yerinde hesap görmeyip Allah'ın nimetlerine nail olup cennete girenler dışında hesap görmeyen hiçbir canlı kalmayacaktır.


Allah bu konu da:

- İşte Rabbine and olsun ki, onların topuna yapmakta oldukları şeyleri elbette soracağız.


- Şüphesiz onların (öldükten sonra) dönüşleri ancak bizedir. Sonra hesaplarını (görmek) de muhakkak bize aittir. Buyurmaktadır.


Değerli kardeşlerimin Rabbim bizleri hesabı azap, çetin olanlardan eylemesin. Rabbim bize kitabı sağ elinden verilenlerden eylesin. Rabbim bizi ahirette pişman olanlardan zelil olanlardan eylemesin. Sırat köprüsünden rahatlıkla geçebilmeyi cümlemize nasip etsin. Amin...


ES-SELAMUN ALEYKUM....Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler...