KIYAMET GÜNÜ KİMSENİN KİMSEYE FAYDASI OLMAYACAKTIR
Kıyamet bütün dehşetiyle kopup her şey helak ve mahvolduktan sonra, kimsenin kimseye kesinlikle hiçbir faydası olmayacak,dokunmayacaktır. Herkes kendi ameliyle, yaptıklarıyla baş başa kalacaktır. Kişi anasını, babasını, bacısını, eşini, çocuğunu düşünmeyecektir. Sadece kendisini düşünecektir. Kişi ailesinden kaçacaktır. Aman benden hak istemesinler diyecektir.


Onlar da kendisinden kaçacaklardır tabi. Çünkü o günde herkes kendisiyle meşgul olacaktır. Bir işi bir derdi bir kederi, sıkıntısı olacaktır her insanın. O gün ne zor gündür. Kimse kimseye fayda sağlamayacaktır. Ancak amelin... Allah bu sahneyi bizlere şöyle aktarıyor:

''Fakat o kulakları sağır edercesine haykıracak olan ses (kıyametin ikinci safhası) geldiği zaman kişinin kaçacağı gün: Biraderinden, anasından, babasından, karısından, ve oğullarından. O gün bunlardan herkesin kendine yeter bir işi (derdi, belası) vardır. 


O gün yüzler vardır; parıl parıl parlayıcıdır. Gülücüdür, sevinicidir. O gün yüzler vardır! (bürümüştür). Onu da bir karanlık ve siyahlık kaplayacaktır. İşte bunlar kafirler, facirlerdir.'' (Abese suresi, 33-42)


Bu hadiseler, İsrafil (AS) ikinci sura üfürdüğü zaman vuku bulacaktır. Kıyametin ikinci safhasıdır bu! Kulakları yırtarcasına bir ses!!!


Kulakları sağır edercesine bir haykırış!

Her tarafı inleten korkunç bir çığlığı andıran ses!

Kulakları sağır edercesine bir haykırış!

Her tarafı inleten korkunç bir çığlığı andıran ses!

Kulakları sağır edercesine bir ses!

Çok korkunç ve dehşet verici bir haykırış!

Her tarafı inleten korkunç bir çığlığı andıran ses!


Bu sesin duyulduğu gün; herkes kendi başının çaresini arayacak, kimsenin kimse ile ilgisi olmayacaktır. Kimse kimseyi kurtaramayacak, sahip çıkmayacak ve korumayacaktır. Ne baba evladını ne de evlat babasını. Ne ana ne baba kimse yanında olmayacaktır o çetin günde...


Allah'ın fermanı buyuruyor ki:


''Ey iman edenler, Rabbinizden korkun. Babanın evladına, bir de evladın da babasına hiçbir şey ile fayda veremeyeceği günden korkun. Şüphe yok ki, Allah'ın vaadi haktır. O halde zinhar sizi dünya hayatı aldatmasın! O çok aldatıcı (şeytan) zinhar sizi Allah (ın hilmine, affına) güvendirmesin. (Lokman Suresi, ayet:33).


O gün gelmeden değerli kardeşim kendine bak ve çeki düzen ver kendine. Bugün Allah için ne yaptım diye düşün. Kendine cevap bulabiliyorsan ne mutlu sana. Yok eğer cevabın yoksa yazık sana. O çetin gün gelmeden sadece seni kurtaracak olan ameline güzellik kat. Allah'tan kork onun ilminden, emir ve yasaklarından kopma. Yasakladıklarını yapma. Yaparsan o çetin günde kaybedenlerden olursun. Allah bizleri razı olduğu kullarından eylesin. Amin...


ES-SELAMU ALEYKUM...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler...