MİZAN

Kıyamet günü insanların amellerinin tartılması için mizan kurulacaktır. Tartıda kimin sevabı ağır gelirse o cennete girecek. Kimin günahı ağır gelirse o da cehenneme atılacaktır.


Kıyamet günü amellerinin tartılması için kurulacak teraziden ibaret olan mizan haktır, gerçektir. Ona ve vuku bulunacağına inanmak farzdır. Çünkü ahiret gününe inanmayan kimse kafirdir. Bu hususta şüpheye düşen kimsede küfürden uzak değildir.


Çünkü bu hususta Allah-u Teala'nın beyan buyurduğu kesinlik ifade eden ayeti kerimeler varid olmuştur. Ahiret ahvalinden biri olan mizanı inkar etmek, ve yahut onun hakkında şüpheye düşmek, onun varlığına ve vuku bulacağına kesinlikle delalet eden ayeti kerimeleri inkar etmiş ve yahut onlar hakkında şüpheye düşmüş olur.


(Herkesin dünyada yapıp ettiğini) tartmakta o gün haktır. Artık kim(ler)'in terazileri ağır basarsa işte onlar murada erenlerin ta kendileridir.

Kimin de tartıları hafif gelirse, bunlarda ayetlerimize zulmeder oldukları için, kendilerine çok yazık etmiş kimselerdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler...