ÖLÜM NEDİR?
Ölüm, yok olmak demek değildir. Ölüm, ruhun bedenden ayrılmasıdır. Ölüm, insanın bir halden, başka bir hale dönmesidir. Bir evden, bir eve göç etmesi gibidir. Ömer bin Abdülaziz hazretleri buyurdu ki ''Sizler ancak ebediyet,sonsuzluk için yaratıldınız. Lakin bir evden, bir eve göç edersiniz.Ölüm mü'mine hediyedir, nimettir. Günahı olanlara musibettir. İnsan ölümü istemez. Halbuki ölüm, fitneden hayırlıdır. İnsan yaşamayı sever. Halbuki ölüm, ona hayırlıdır. Salih olan mü'min, ölüm ile dünyanın eziyet ve yorgunluğundan kurtulur. Zalimlerin ölümü ile, memleketler ve kullar rahata kavuşur. Bir zalimin ölümünde, söylenen eski bir beyit şöyledir:
Ne kendi etti rahat, ne aleme verdi huzur,
Yıkıldı gitti cihandan, dayansın ehl-i kubur.


Mü'minin ruhunun bedenden ayrılması, esirin hapisten kurtulması gibidir. Mü'min öldükten sonra, bu dünyaya ger dönmek istemez. Yalnız şehitler dönmek isterler. Ölüm, her müslüman için hediyedir. Bir adamın dinini, ancak mezarı korur. Mezardaki hayat ise ya cennet ya da cehennemdir.
Değerli kardeşim bu dünya hayatı, mü'min için cehennem, kafir için ise cennettir. Bu dünya 60-70 senelik ömürdür. Ama ahiret sonsuzdur. Bu dünya varsın kafirlere olsun. Peygamberimizin bir sözüyle yazımı bitirmek istiyorum:


İster misin Ömer? Bu dünya onların ahiret ise bizim olsun...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler...