SALİH AMELİN ÖNEMİ


Allah (c.c) şöyle buyurmaktadır. İNANAN VE SALİH AMELLERİ İŞLEYENLERİ ALTLARINDAN IRMAKLAR AKAN İÇLERİNDE EBEDİ KALACAKLARI CENNETLERE KOYACAĞIZ. ORADA ONLAR İÇİN TERTEMİZ EŞLER VARDIR. VE ONLARI TATLI (KOYU BİR GÖLGEYE) KOYARIZ.

Salih amelleri kalbimizdeki iman ve iyi bir niyetle yapılırsa yüce rabbimizin katına ulaşır ve bizim ömrümüzün nihai hedefi olan hiçbir gözün görmediği, hiçbir kulağın işitmediği akla hayale gelmeyecek güzellikteki cennete girmemize ve oradaki derecelerimizin yükselmesine vesile olur.


Gün gelecek ruhumuz kavz edilecek, bizlere emanet olarak bahşedilen ömür nimeti sona erecek. Her nefis ölümü tadacak ve toprağın kara bağrına girecektir. Bedenlerimiz çürüyecektir. Ancak imanımız ve salih amellerimiz ebediyen baki kalacaktır. Salih amel işlemek için yüce Allah'tan yardım unutulmamalıdır. Ahiret yolculuğumuzun geçer akçesi manevi azığımız olacak olan iman ve salih amellerimizdir.


Peygamber efendimiz (S.A.V) hadisinde şöyle buyurur;
Üç haslet vardır, bunlar kimde bulunursa o, imanın tadını tadar: Allah ve resulü, Allah ve resulünden başka her şeyden fazla sevmek, sevdiğini Allah için sevmek, Allah kendisini küfürden kurtardıktan sonra tekrar küfre dönmeyi, ateşe dönmeyi ateşe atılmak gibi çirkin ve tehlikeli görmek.  Bir müslümanın imanını salih amellerle ibadet anlayışı içerisinde bütünleştirerek bütün davranışlarını güzelleştirmesi gerekir.


İbadet kapsamında ele alınan salih amel yüce yaratıcının hoşnutluğunu kazanmak için yapılan fert ve topluma yararlı her iştir. Kuran-ı Kerim'de:

Muhakkak ki iman edip salih amel işleyenler, yaratılanların en hayırlısıdırlar. Erkek veya kadın kim mü'min olarak faydalı işler yaparsa, elbette ona hoş bir hayat yaşatacağız ve karşılığını, yapmakta olduklarının en güzeli ile vereceğiz. Ayeti kerimeleri ile faydalı işler yapan kişiler övülmüştür.


Yani anlayacağınız dostlar sadece ameliniz sizi kurtarabilir. İyi ise ameliniz kurtulursunuz. Kötü ise kurtulamazsınız. Allah bizleri salih amel işleyen kullarından eylesin...
Amin. Allah'ın selamı Rahmeti ve bereketi hepinizin üzerine olsun.
ES-SELAMUN ALEYKUM
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler...