SEVAP VE GÜNAHLARIN TARTILMASI

Ahirette insanların sevapları ve günahları tartılacak. Bu tartı o kadar çok hassastır ki zerre kadar sevap veya zerre kadar günah bile olsa bunları tartabilecektir. Zerre kadar ameli zayi etmeyecektir.


Bunun içindir ki kimseye haksızlık yapılmaz. Allah Kuran'da bu konuda şöyle buyurur:

''İşte kim zerre ağırlığında bir hayır yapıyor (idiy) se onu (n sevabını kıyamet günü) görecek, kim zerre ağırlığınca şer yapıyor (idiy) se onu (n cezasını kıyamet günü) görecek.'' ayetiyle bu durumu bizlere açıkça anlatıyor. Sevap farzları, vacipleri, sünnetleri ve hayırlı olan işleri yaparak elde edilir. Şer ise her türlü hayasızlık, her türlü Allah'ın yasaklarına uymayarak yapılır.Şerden dolayı görülecek ceza ve azapta, insanın ölümüyle başlayıp, kabre konması, hesaba çekilmesi, sıratta geçerken ve mizanda tartılırken ve amel defteri kendisine verilirken devam eder. Cehennemde ise cezasını sonuna kadar çeker. Cehennemde ebedi kalacakların bu azaptan kurtulma ihtimali yoktur.


Ayette: ''Biz kıyamet gününe (kıyamet gününün ehline) mahsus adalet terazileri koyacağız. Artık hiçbir kimse, hiçbir şeyle haksızlığa uğratılmayacaktır. (O şey) bir hardal tanesi kadar bile olsa onu getiririz (mizana koyarız) Hesapçılar olarak da biz yeteriz.


Ayeti celileden anlaşıldığı üzere hardal tanesi kadar sevap ve günah varsa bunlar tartıya konulacak ve defterimize işlenecektir. Kul eğer şer işlemişse onun için korku, endişe ve azap vardır. Yok eğer sevap işlemişse Allah'ın emir ve yasaklarına uymuşsa o kişi içinde ebediyen sürecek olan mutluluk vardır, cennet vardır.


Terazi kefesinin günah kısmı ağır gelirse ne yazıktır o kimseye, sevap tarafı ağır gelirse şayet ne mutlu o kimseye... Unutmamalıyız ki işlediğimiz her amelden hesaba çekileceğiz. Sahip olduğumuz her nimetten hesaba çekileceğiz. Ey insanoğlu Allah seni o büyük hesaba çekmeden sen kendini hesaba çek...


Bir kaç ayetle yazımı bitirmek istiyorum:

1-) Artık kimin (sevap) tartıları ağır gelirse, onlar korktuklarından emin, umduklarına nail olanların ta kendileridir.

2-) Kimin de tartıları hafif gelirse onlar kendilerine yazık edenlerdir. (Onlar) cehennemde ebedi kalıcıdırlar.

3-)İşte kimin tartıları ağır gelirse artık o hoşnut bir yaşayıştadır.


4-) Amma kimin de tartıları hafif gelirse artık onun anası ''HAVİYE'' dir. Onun mahiyetini sana bildiren nedir? Harareti çetin bir ateştir...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler...