ZALİMLER (ZÛLM EDENLER)

Zalim: Zulm eden demektir. Yani haksızlık yapan, adaletten ayrılan demektir.


Zalim; başlıca iki kısma ayrılır:

1-) Kendi nefsine karşı haksızlık yapıp zulm eden,

2-) Başkalarına karşı haksızlık yapıp zulm eden,

Peki insanın kendi nefsine zulmetmesi nasıl olur?

Allah'ın emirlerini dinlemeyen, yasaklarını yapan, kişiler nefsine zulm edenlerdir. Çünkü böyle bir şey yaparak kendi nefisinin zulm görmesine yol açmıştır, sebebiyet vermiştir. Unutmayın ki kişi ne yaparsa kendine yapar...


Evet Allah'ın emirlerini dinlemeyen, yasaklarına uymayan kendine zulm eder. Namaz kılmayan insan mesela kendine zulm eder başkasına zulm etmez. Aynı şekilde zekat vermeyen, oruç tutacak hali olup ta tutmayan, hacca gitme imkanı olup ta hacca gitmeyende kendisine zulm eder.


Çünkü bunları yapmayarak dini görevlerini ihmal edeceğinden dolayı kendine zulm eder. Çünkü ahirette kaybedenlerden olacaktır. Mesela hacca gitmeyen insanın kendine zulm ettiğini demiştik peki nasıl açıklayalım.


Hacca gitmeyen insandan dolayı Mekke, safa, merve tepeleri boş kalacak değildir. Çünkü onun yerine başka bir hacı adayı alınıp o boşluk tamamlanacaktır. Ama bunu bilmeliyiz ki imkanı olupta hacca gitmeyerek aslında Allah'ın emrini yapmamış oluyoruz ve nefsimize zulm etmiş oluyoruz. Çünkü Allah tüm bunların hesabını bizden soracaktır. Şehadet getirmemekle de zulm eder kendisine... Çünkü şehadet getirmeyerek insanoğlu İslam'a giriş yapamaz. Giriş yapamadığı için de helak olacağından yine kendi kendine zulm eder.


Ayette: ''Onlar (o nankörlükleri ile) bize zulm etmemişlerdi, fakat kendi kendilerine zulm etmişlerdir.'' (Bakara suresi, ayet: 57)


Gerçekten de böyledir. Allah kuluna zulm etmez. Kul kendi kendine zulm eder. Yani Allah'a karşı baş kaldırarak Allah'a bir şey yapamazsın; yaparsan kendine yaparsın. Zararı yine kendine yaparsın.Onun için her kul kendini düşünmeli, başkalarının ayıp ve kusurlarını aramamalıdır. Kendine bakmalıdır. Acaba benim ayıbım var mı diye.


Başkalarına karşı haksızlık yapan zalime gelince de bu kesinlikle en büyük zulümdür. Çünkü bunu yaparak kul iki suçu birden yapar:

1-) Başkalarının hakkına girmek. Onları tedirgin etmek...

2-) Böyle bir hareketi yaparak Allah'a asi geldiği için kendi nefsine de aynı zamanda zulmetmiş sayılır.Bu konuda ayette: ''O gün özür dilemeleri zalimlere asla fayda vermeyecektir. Lanet onların, fena yurt da onlarındır.'' (Mü'min suresi ayet; 52)

Allah'ın lanetinden kasıt rahmetinden, mağfiretinden uzaklaşmak demektir. Dolayısıyla Allah'ın rahmetinden kovulan kimse de cennete giremez. Kötü yurttan kasıt da cehennemdir. Çünkü cehennemden daha kötü hiçbir yer olamaz.


Cehennemden uzak durmak için zulm etmememiz lazımdır. Hiç ama hiçbir canlıya karşı zulm etmememiz gerekir. Yaş bitkileri vs. kesmememiz gerekir. Allah bizleri kendine başkalarına zulm edenlerden korusun... Amin...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuz için teşekkürler...